Szervátültetettek Világjátéka 2023.

Hatalmas siker pétanque sportágban a Szervátültetettek Világjátékán!

Hét szerváltültetett sportoló indulhatott el a francia eredetű golyósportban, akiknek kiválasztásában Szabó Dániel szövetségi kapitány segédkezett. Az idei évben a szervátültetettek Világbajnokságát az Ausztráliában található Perth városában rendezték meg.

A szövetségi edző az alábbi összefoglalót készítette el a versenyről:

„Rövid felkészülési időszak állt rendelkezésünkre, mivel a legutolsó Európa-Bajnokság időpontjához képest összesen 7 hónap volt felkészíteni a válogatott játékosokat. A Magyar Szerváltültetettek Szövetség által biztosított támogatásnak köszönhetően a téli „holt” szezonban is tudtunk heti rendszerességgel edzéseket szervezni a budapesti pétanque csarnokban, majd a tavasszal megtartott edzőtáborban létszámot tekintve hatalmas érdeklődés mellett ismételhettük és gyakorolhattuk az eddig elsajátított tudást, taktikai lépéseket, valamint különböző dobástechnikákat.

Úgy gondolom, a felkészülési időszakot az eredmény tekintetében sikeresen zártuk. Az ausztrál szervezők a korábbi évek lebonyolítási menetrendje alapján az első két napon szervezték meg a pétanque versenyeket. Április 17-én hétfőn az egyéni, majd április 18-án kedden a duplett, azaz páros összeállítással folytattuk a versenyszámokat. A verseny folyamán mindkét nap az összes válogatott sportoló erején felül játszott, hatalmas játékerőt képviseltünk más nemzetek játékosaival szemben. Edzőként öröm volt a pályák között sétálva figyelemmel kísérni a magyar válogatott bravúros megoldásait, gyönyörű közelítéseit és jó taktikai érzékkel leadott lövéseit.

A verseny helyszínének egy helyi pétanque club épített pályái adtak helyet. A Subiaco Pétanque Club összesen 4 szekcióra osztva, 8-8 épített, összesen 32 darab salakos pályával rendelkezik. Kialakításából adódóan különböző technikai megoldásokkal alapozták meg a pályákat. Ebből adódóan voltak kimondottan kemény és „gurulós” pályák, valamint az ellenkezőjét is megtapasztaltuk, a mélyebb „tapadós” pályákat. A verseny kezdete után pár mérkőzés után a tapadósabb pályák már kiszámíthatatlanok lettek, ezzel nehezítve a versenyzők játékát. A verseny szervezését tekintve gördülékenyen zajlott, szekciónként, azaz 8 pályánként biztosítottak egy-egy mindenre felkészült versenybírót a szervezők.

A végső eredmények tekintetében büszkék lehetünk a végeredményre, ugyanis összességében két érmet és két negyedik helyezést szerzett a magyar csapat. 2016-os malagai Világbajnokság volt az utolsó, ahol Székelyné Burja Ilona személyében felállhattunk a dobogó legfelső fokára, azonban megtört a jég, most ismét új világbajnokunk lett Varga Viktor személyében. Női kategóriában, az oxfordi Európa bajnokunk épphogy csak lecsúszva a dobogó legfelső fokáról, Tóth Irma ezüstérmet szerzett. A számunka szerencsétlen sorsolásból adódóan már a selejtezők során találkoztak egymással magyar sportolók, ezzel megnehezítve, végül elesve a továbbjutás lehetőségétől. Ebből adódóan nem jutott tovább Czinczás Róbert, aki a 12. lett, Hanyu Zsuzsanna, aki végül 9. lett, Juhász Zoltán, aki 9. lett, Pataki Csilla, aki 11. lett valamint Poós Gergely, aki 9. helyen végzett.

Duplett versenyszámban két párosunk is indult, egy női és egy férfi csapat. A női csapat tagjai Pataki Csilla és Tóth Irma, a férfi csapat tagjai Czinczás Róbert és Varga Viktor voltak. Mindkét csapatunk hatalmas küzdelemben épphogy csak lecsúszott a dobogó legalsó fokáról, de így is a népes, nehéz mezőny ellenére a kiemelkedő 4. helyet szerezték meg.”

Gratulálok mindenkinek az elért eredményéhez!